Mass...Projeler...
Yatak Odası

Yatak Odası
 

Yatak odası seçimi hem rahatlığınız açısından hem de görsellik açısından çok önemlidir. Bu yüzden çiftler özellikle yatak odalarının seçiminde oldukça titiz davranırlar. Yatakların rahat olması uykunuzu daha iyi almanızı ve daha huzurlu olmanızı sağlar. Ayrıca rahatsız ve konforlu olmayan bir yatakta sürekli yatmak insanın psikolojisini de olumsuz bir şekilde etkiler.Dinlenmek için kullanacağınız yatak odası modellerinde önceliğiniz rahatlık olmalıdır. Yorucu bir günün ardından dinleneceğiniz tek yer olan yatak odalarında rahat bir uyku sizleri yeniden hayata hazırlayacaktır. Rahatlık ne kadar birinci planda olsa da insanlar görünüşe de oldukça büyük önem gösterir. Bu yüzden yatak çok rahat olsa da tasarım tatmin edici olmazsa tercih sebebi olmaz. 

 

Yatak odası ürünlerinde tabi sadece yatak göz önünde bulundurulmamalıdır. Gardrop, komodin, şifonyer, makyaj aynası, makyaj masası gibi bir çok ürün yatak odasında bulunan ürünlerdir. Bu ürünlerinde kullanışlı ve sağlam olması gerekir. Özellikle bütün elbiselerinizi yerleştireceğiniz gardroplar.Gardrop yatak odasının en önemli ürünlerinden biridir. Büyüklüğünden ziyade tasarımı ve kullanışlılığı daha çok önemlidir. Pantolonlar, ayakkabılar, gömlekler düzgün bir şekilde yerleştirilebilmesi için özel bölmeleri olan gardroplar her zaman daha çok ilgi çeker. Elbiselerinizin düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi için oldukça önemlidir.  Yatak odası ürünleri aralarındaki uyumla da müşterilerinin ilgisini çekmelidir. Birbirine uyumlu ürünler ile harika yatak odalarına sahip olabilirsiniz. 

 

Yatak odası takımları rahat, şık, spor ve kullanışlı olması en başta aranan özellikleridir. Tüketiciler tarafından kendi zevk ve odanın mimarisine uyumlu olan  mobilyalar tercih edilir. Çocuk yatak odası takımı, ebeveyn  yatak odası takımı, genç yatak odası takımı gibi kategorilere ayrılır. Her yaş grubunun zevkine hitap edecek  ince ve şık tasarımlar mevcuttur. Ödeme kolaylığı olması için kredi kartlarına peşin fiyatına taksit imkânının da sunulduğu yatak odası takımları bir evin olmazsa olmazlarındandır.

 

Çocuk yatak odası takımlarına öncelikle dikkat edilen unsur, güvenlik unsurudur. Çocuk odada geçirdiği süreç içerisinde güvende olmalıdır. Her Yaş grubu için ayrı ayrı tasarlanan yatak odası takımlarında çocuk kendini mutlu hissetmeli, orada kendi dünyasını kurmalıdır. 0-2 yaş grubu, 3- 7 yaş grubu ve 8- 12 yaş grubu için tasarlana farklı modellerde çocuk, daha mutlu olur.0-2 yaş grubu için üretilen yatak odası takımlarında; bebek karyolaları, tekli koltuğu, ve bebek beşiği, anne koltuğu, gardırobu gibi mobilya aksesuarları vardır.


Bebek karyolalarının kenarı korkuluklu olanları ve kendinden sallanabilen özelliği olanları daha çok tercih edilir. İlerleyen zamanlarda bebek büyüdüğünde, ebeveynler, karyolayı, oyun parkı haline getirebilirler. Son yıllarda üretilen Bebek karyolaları, bebek büyüdüğünde işlevini kaybettiği için, çalışma masası ve komodin olacak şekilde parçalanıp tekrar monte edilebilme özelliğine sahiptirler.3- 7 yaş grubu için tasarlanan mobilyalar; çocuk karyolası, gardrobu, çocuk koltuğu ve masası ile satışa sunulmaktadır. Çocuk karyolalarının ranza şeklinde satılanları da vardır. 8- 12 yaş grubu içinse artık onların hayal ettiği odayı döşemenin vakti gelmiştir. Birbirinden güzel tasarımlara sahip olan yatak odası takımı içinde; karyola, gardırop, çalışma masası, sandalyesi, kitaplığı bulunur.


 

Genç yatak odası takımlarında, odayı kullanan gencin cinsiyetine göre tercihler ağır basmalıdır. Geniş karyola, aynalı gardırop ya da tek parça halinde gardırop, ayna, çalışma masası, sandalyesi ve kitaplığından oluşan yatak odası takımları daha çok talep görmektedir. Kız çocukları pembe ve tonlarında renk seçimini yaptıkları yatak odası takımlarını kullanmak isterlerken, erkekler ise mavi ve tonlarını tercih ederler. Genç kızlar çiçekli, böcekli, kalpli ve süslü modelleri tercih ederler. Genç erkekler ise araba, uçak ve futbol ile alakalı modelleri tercih ederler. Zamanlarının çoğunluğunu  yatak odasında geçirecekleri için, onların zevkine göre döşenmelidir.

 

Ebeveyn yatak odası takımlarında kullanıcının isteğine göre değişkenlik gösterir. Spor olmayı seven ve evini buna göre döşeyen birisi, yatak odası takımının da spor çizgilere sahip olmasını ister. Çift kişilik karyola, komodin, şifonyer, tuvalet aynası, sandalye veya puf, gardıroptan oluşan yatak odası takımlarına, tek parça boy aynası da eklenebilir. Gardroplar 6 kapaklı, 5 kapaklı şeklinde tasarlanabileceği gibi kapakları sürgülü de olabilir. Gardropların geniş ve kullanışlı olmasına özen gösterilir. İçerisinde birçok raf bulunan modeller daha çok talep edilir. Komodinlerin ise yatağın boyunun yarısında olmasına özen gösterilir. Ayaklı ve ayaksız tasarımları olan komodinlerde fazla çekmece özelliğine bakılır. Tuvalet aynası, hanımların olmazsa olmazlarındandır.


Makyaj aynası olarak da isimlendirilen tuvalet aynasında çekmece özelliği aranır. Hanımlar, net görüntü veren ayna olmasını isterler. Sandalye ile oturulan kısımda boşluk olması gerekir. Çünkü makyaj yapak için oturulduğunda dizlerin çekmecelere değmemesi gerekir. Karyola modelleri dikdörtgen, kare olabileceği gibi yuvarlak ve ovalde tasarlanmıştır. Farklı olmayı seven ebeveynler yuvarlak ve oval modelleri tercih ederler. Yatak başlıklarında gece aydınlatma özelliği bulunan modeller olduğu gibi, deri, taşlı ahşap işlemeli modellerde mevcuttur. Yatak odası takımlarında bazalı yatakların kullanılması, kullanım rahatlığı sağlar.


 

Klasik yatak odası takımı almak isteyen çiftler, daha çok ahşap işlemeli olanları isterler. Klasikten vazgeçmem diyenlerin tercihi olan ahşap yatak odası takımlarında el işçiliği bulunur. Ceviz ve meşe ağaçlarından yapılan mobilyalara daha dayanıklıdır. Klasik mobilyaların gardıroplarında sürgülü kapaklar olmaz. 6 kapaklı şeklinde ve içerileri geniş ölçülerde tasarlanır. Spor yatak odası takımı almak isteyenlerin tercihi sedeftir. Sedef mobilyalar hem şık hem rahattır. Gardırop kapakları sürgülüdür. 

 

Farklı yatak odası takımı isteyenler için en uygunu cibinlikli takımlardır. Yuvarlak veya kare inen cibinlikler, tavandan yere kadar uzanır. Yatağın kurulduğu yerin tavanına metal aparat sabitlenir. Bu aparattan yere kadar uzanan cibinlik takılır.