Mass...Projeler...
Salon

Evlerimizin olmazsa olması olan salon takımlarının ihtiyacımıza karşılık vermesinin yanı sıra tasarım olarak da bizleri tatmin etmesi beklenir. Bir çok firma bir çok salon takımı mobilyaları üretmektedir. Bu kadar çok modelin içerisinden ise kendi zevkimize ve ihtiyaçlarımıza uygun olan takımları seçmeliyiz. 

 

Evimize gelen misafirlerimizi iyi ağırlamak için salon takımları çok önemli rol oynar. Öncelikle rahatlıkları göz önünde bulundurulur. Rahat bir salon takımı herkesin dikkatini çeker. Çünkü kimi zaman saatlerde koltuklarımızda oturabiliriz. Bu sürelerde rahat bir oturma deneyimi bizleri huzurlu kılacaktır. Rahatlığın yanı sıra tasarım olarak da zevkimize uygun olması gerekir. Bu nedenle mobilya tasarımcıları ürünlerin görünüşlerine çok önem verirler. Güzel bir takım ile kendimiz mutlu olacağımız gibi misafirlerimizin de beğenisini toplayarak onlarında mutluluklarını sağlayabiliriz.

 

Tabi tasarım ve rahatlığın yanı sıra işlevselliği de oldukça önemlidir. Günümüz tasarımcıları salon takımlarında sınır tanımamaktadır. Bu takımlara bir çok özellik katarak daha işlevsel olması sağlanmaktadır. Özellikle koltukların yatak olabilmesi çok önemli bir özelliktir. Yatıya kalacak misafirlerinize rahat bir yatak sunabilmek için koltuklarınızı kullanabilirsiniz. Kolay kullanımı ile hem koltuk hem de yatak olma özellikleri sizleri bir çok açıdan rahat ettirecektir. Bunların yanı sıra koltuklarda ayaklarınızı uzatabileceğiniz işlevsellikler ise gününüzü daha huzurlu bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Televizyon izlerken veya gazetenizi okurken bu rahatlığı kullanarak rahatlığınızı her zaman koruyabilirsiniz.
 

Salon Takımı

 

Her insan işten geldikten sonra ya da yorulduktan sonra gerek tek başına gerekse de sevdikleri ile evinde oturup güzel vakit geçirmek ister. Evin en büyük ve en kullanışlı olan yerini yani salonu bazen kendisi kullanan bazen de gelen misafirliğini ağırlamak için son derece şık bir görünüme kavuşturmak isteyen kişiler bu isteklerini salonlarına güzel mobilyalar alarak yapabilmektedirler. Örneğin salonunuz için seçecek olduğunuz salon takımı konusunda endişe yaşıyorsanız bu endişeyi yaşamanıza hiç gerek yoktur. Sizin için en iyisini tercih edecek olan yine sizsiniz fakat eğer dekorasyon konusunda profesyonel bir teknik destek almak isterseniz o zaman iç mimarlar tarafından yardım alabilirsiniz.


Alacak olduğunuz bu yardım ile birlikte salonunuzu en güzel şekilde gösterebilir ve oldukça şık bir görünüşe kavuşturabilirsiniz. Elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsanız öncelikle salonunuzun yapısını kontrol etmeniz gerekmektedir. Alacak olduğunuz salon takımı belki küçük olan salonunuza ya da büyük olan salonunuz uyum sağlamayacak. Bu gibi uyumsuzlukları ortadan kaldırmak için yapmanız gereken en önemli şey öncelikle salonunuz hakkında detaylı bir bilgiyi salon takımınızı alacağınız firma ya da markanın yetkilileri ile paylaşmak olacaktır. Siz salonunuz hakkında gerekli olan bilgileri paylaştıktan sonra yetkililer profesyonel bir göz ile değerlendirip sizin için en iyi salon takımı seçeneklerini size sunacaklardır. Siz de onların sunmuş olduğu bu seçenekleri kendi zevkleriniz doğrultusunda değerlendirerek sizin için en iyi olan seçimi yapmış olacaksınız.

 

Salon Takımı ve İncelikleri

 

Salon takımı seçmek için çok detaylı düşünmeye gerek yoktur fakat bu durumda asıl önemli olan şey seçecek olduğunuz salon takımı ve bu takımın salonunuza uyup uymayacağıdır. Elbette yeni olan her eşya koyulduğu yere yakışır ve güzel görünür fakat örneğin salonunuz küçük bir salon ise sizin yapmanız gereken şey daha canlı renkler seçmek ve köşeli olan salon takımlarından uzak durmak olacaktır. Köşeli olan salon takımları salonunuzu daha da küçük ve dar göstererek sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken şey salonunuza en uygun olacak olan salon takımını tercih etmek olacaktır.


Salonunuz büyük bir salon ise bu salonu daha büyük ve daha asil göstermek için açık renkleri tercih etmeniz gerekecektir. Büyük salonlar için herhangi bir kısıtlamamız bulunmamaktadır fakat eğer isterseniz birbirine tezat olan renkleri kullanarak farklı bir kombinasyon yaratabilir ve bu sayede salonunuz için çok daha faklı renkleri bir arada kullanmış olabilirsiniz. Farklı renkleri bir arada kullanmış olmanın getirdiği farklı bir hava sayesinde salonunuz son derece şık bir görünüme sahip olacaktır. Özellikle açık renk kullanacağınız zaman pastel tonlarında olan açık renkler kullanırsanız salonunuz büyüklüğünün yanı sıra bir de son derece asil bir görünüme sahip olacaktır.

 

Salon Takımı Renk Seçimleri

 

Salon takımı seçerken dikkat edilmesi gereken esas nokta renk ve model seçimidir. Büyük salonlar için özellikle pastel tonlarında olan açık renkleri ve model olarak da köşeli modelleri tercih ederseniz çok daha büyük görünümlü ve asil bir salona sahip olacaksınız. Küçük bir salon için tercih edecek olduğunuz salon takımı daha canlı renklerden oluşmalı ve köşeli olmamalıdır. Bütün bu ayrıntılara dikkat ettikten sonra bir de dikkat edilmesi gereken en önemli detay salon takımı için tercih edilecek olan kumaş seneğidir. Tercih edilecek kumaş normal bir kumaş niteliğinde olursa çok daha kısa sürede zarar görecektir ve kumaş leke tutacaktır fakat tercih edilecek olan kumaş leke tutmayan bir kumaş olarak tercih edilirse olası bir durumda kumaşta oluşan lekeyi çıkarmak çok daha kısa sürmektedir.


Silinebilir özelliğe sahip olan bir kumaş tercih edilirse hem leke, iz ve kirleri üzerinde barındırmaz hem de oldukça kolay bir şekilde temizlenebilir. Siz de kendiniz ve salonunuz için bir iyilik yapıp güzel bir salon takımı almak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey sizin zevkinize hitap eden bir marka ya da firmanın ürünlerini inceleyerek sizin için uygun olan ve beğendiğiniz takımı bir an önce evinize almanız gerekmektedir. Kendinize en güzel hediyeyi bu şekilde verebilirsiniz.