Mass...Faydalı Bilgiler...
Özel Mobilya Tasarımı
Özel Mobilya Tasarımı

Özel Mobilya Tasarımı


İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını geçirecek oldukları evleri için şık, kullanışlı ve özel mobilyalar istemektedir. Kullanılacak olan mobilyalar da evin bölümlerine göre tercih edilmektedir. Örneğin çocuk odası için farklı bir mobilya, salon için farklı bir mobilya, oturma odası için farklı bir mobilya tercih etmek isterler. Bu son derece doğal ve olması gereken bir durumdur. Nasıl ki evin her odası birbirinden farklı ise her oda için kullanılacak olan mobilyalar da birbirinden farklı olmalıdır. Günümüzde yüzlerce binlerce mobilya tasarımı bulunmaktadır. Bu tasarımların sayısı da gün geçtikçe artış göstermektedir. Özellikle farklı dokular ortaya çıkarmak isteyen firmalar ve markalar tarafından daha özgün tasarımlar üretilmektedir.


Kişiler tasarlanan bu özgün içerikleri çok beğenseler bile içerisinde kendi hayal gücünün eserlerini de görmek istemektedirler. Nasıl ki sizin için çok değerli olacak bir şeyin yalnızca size özel olmasını isterseniz bu durum da aynı o şekildedir. Hayatınızın büyük bir kısmını geçirecek olduğunuz ve belki de sizin için çok önemli misafirleri ağırlayacak olduğunuz evinizde bulunan mobilyaların şimdiye kadar gördüklerinizden farklı olmasını isterseniz. İşte tam da böyle durumlarda devreye özel mobilya tasarımı girmektedir. Ünlü markaların ve işinde uzman olan firmaların desinatörleri kendi hayal gücünü ve sizin hayal gücünüzü birleştirmektedir. Birleşen bu hayal gücü ile ortaya yalnızca size ait olan ve sizin için tasarlanmış olan özel mobilya tasarımı çıkmaktadır.

 

Özel Mobilya Tasarımı Hangi Mobilyalar İçin Kullanılabilir?


Anlaşmış olduğunuz ünlü bir marka ya da işinde uzman olan bir firma tarafından size sunulan özel mobilya tasarımı düşüncesini en güzel şekilde değerlendirmek için bu konuda biraz daha detaylı bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Özel mobilya tasarımı yalnızca salonlar ya da oturma odaları için yapılmamaktadır. Genellikle halk arasında bu böyle bilinmektedir. En çok tercih edilen yerler arasında salonlar ve mobilyalar olduğu için bu uygulamanın yalnızca o şekilde yapıldığını düşünmek büyük bir yanlışlık olmaktadır. Özel mobilya tasarımı çocuk odaları, çalışma odaları, misafir odaları, oturma odaları, yatak odaları, salonlar ve mutfaklar için yapılabilmektedir. Örneğin siz yatak odanız için özel mobilya tasarımı düşünüyorsanız yatağınızın başlığındaki ince detaylar, gardırobunuzun tasarımı ve buna ek olarak yatak odasınız da kullanacağınız diğer mobilyaların tasarımları da tamamen sizin hayal gücünüzden ilham alınarak yapılacaktır.


Yapılacak olan bu tasarımlar için sizin ne istediğiniz çok önemlidir. Siz yetkili olan desinatöre nasıl bir ürün hayal ettiğinizi anlatmalısınız. Daha sonra anlattıklarınızdan yola çıkarak ve hayalinizdeki ürünün teknik detaylarını oluşturarak size profesyonel bir çizim gösteren yetkili kişiler siz onayladıktan sonra gerekli olan çalışmalara başlamaktadır. Bu durum evinizin bütün odaları için geçerlidir. Oturacağınız mobilyaların, kullanacağınız masa ve sandalyelerin, orta sehpanın ve diğer tüm detayların nasıl olacağına tamamen siz karar vermiş olacaksınız. Bu durum hem tasarımı sizin için özelleştirmiş olacak hem de hayal gücünüzden ilham alınarak yapılmış bu mobilyaları her kullandığınızda normal bir şekilde almış olduğunuz mobilyalardan daha çok mutlu edecek.

 

Özel Mobilya Tasarımları Kullanışlı Mıdır?


Evinizde bulunan banyo, tuvalet, yatak odası, çocuk odası, çalışma odası, oturma odası, salon ve mutfak gibi alanlarda kullanacak olduğunuz mobilyaları kendinize özel bir hale getirmek istiyorsanız ve özel mobilya tasarımı düşüncesini hayata geçirmek istiyorsanız o zaman hayal ettiğiniz düşünceleri en ince ayrıntısına kadar desinatörler ile paylaşmanız gerekmektedir. Siz bu işin teknik detaylarını bilmeden, yalnızca hayal gücünüzü kullanarak birtakım isteklerde bulunacaksınız fakat sizin istemiş olduğunuz detayların sizin için kullanışlı olup olmayacağını işinde profesyonel olan kişiler sizden daha iyi bilecektir.


Hayal etmiş olduğunuz detaylar, o ürünü daha az kullanışlı hâle getirecek ve işlevselliğinin azalmasına sebep olacaksa o zaman hayal ettiğiniz düşünceden vazgeçmeden nasıl daha kullanışlı bir ürünün ortaya çıkacağı konusunda alternatif fikirler üretilir. Üretilen bu fikirlerde ortak bir hayal gücü kullanılır ve teknik detaylar tam anlamı ile kusursuzlaştırılmış olur. Kusursuz olan bu teknik detaylar sayesinde kusursuz bir görünüme sahip olacak olan özel mobilya tasarımı sayesinde vakit geçirecek olduğunuz alanda çok daha mutlu, çok daha huzurlu dakikalara sahip olabilirsiniz.